Typová dřevostavba vyniká jedinečností. Postavili ji v pasivním standardu a s vlastním jezírkem

Date:

Share post:

Typové domy vůbec nemusí být fádní a „na jedno kopyto“. Manželům Hance a Karlovi se zalíbil prototyp typového domu Kreativ, který navrhl architekt Jakub Loučka a upravili si jej na své potřeby. Dřevostavba v přírodním prostředí obce nedaleko Prahy splývá s místem – krajinu jemně doplňuje a krajina zase dotváří stavbu. Zahrada je už jen na pohled relaxačním zážitkem.

Manželský pár se rozhodl vstoupit do nové etapy života spolu s novou domácností. Děti „vylétly z hnízda“, a tak byl čas přesunout tvůrčí energii. Zaujal je dům architekta Jakuba Loučka, který obývá vlastnoručně navržený prototyp. Zalíbil se jim natolik, že se pro návrh rozhodli jako pro svůj nový domov. Do projektu promítli své potřeby a přání a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.

Dřevostavba využívá potenciál světových stran ve svůj prospěch. V interiéru se oproti původnímu návrhu událo jen pár drobných dispozičních změn. Přibyly však garsoniéra, garážové stání a zahradní domek. Tyto objekty mají ploché zelené střechy.

Dispoziční řešení plně vyhovuje domácím a jejich nové životní etapě. Investoři požádali o řešení interiéru samotného architekta stavby – Jakuba Loučku.

„Požádali jsme ho o to, protože dům dobře zná a my jsme zase věděli, co potřebujeme a jak ho chceme užívat. On ve svém domě funguje jinak, bývá se dvěma malými dětmi, ale podařilo se mu překlopit svoji perspektivu a podívat se na interiér našima očima,“ vysvětlují majitelé pasivní stavby. Celý interiér voní dřevem, které naleznete naprosto všude.

Jídelna a obývací pokoj s krbem a knihovnou v dřevostavbě
Denní zónu v přízemí tvoří obývací prostor s jídelnou a kuchyní, dokonce zahrnuje i pracovnu. Zdroj: Martin Zeman

Pracovna jako součást denní zóny

Denní zónu v přízemí tvoří obývací prostor s jídelnou a kuchyní, dokonce zahrnuje i pracovnu. Jelikož domácí jsou obvykle sami, nebylo ji třeba oddělovat dveřmi. Dlouhý jídelní stůl představuje centrum přízemí s krásným výhledem na stanoviště a zahradu. Patro patří noční zóně.

Dvě terasy a pozorovatelna

Kouzelných míst je v interiéru vícero. Domácí si kromě hlavního prostoru v přízemí, kde tráví většinu času neumějí vynachválit obě terasy a pozorovatelnu. Pozorovatelna je místo na severní straně domu mezi šatnou a ložnicí s fantastickým výhledem na krajinu. Je to výborná „zašívárna“ – ideální místo, kam se v létě utáhnete do chládku a kam si v zimě vezmete knihu a teplý čaj. V domě nechybí ani pokoj pro hosty. Aktuálně je vlastně téměř dětskou, protože nejčastěji hostí malá vnoučata domácích.

Obývací pokoj s knihovnou a prosklením v dřevostavbě
Domácí naplno využívají obě terasy. Zdroj: Martin Zeman

Zahrada nové doby – udržitelná a přirozená

Velmi důležitou v rámci celého projektu je zahrada. Dá se nazvat zahradou nové doby. Je řešena v duchu udržitelnosti a celostního přístupu. Nenajdete zde žádné zakopané fólie ani chemii na ničení plevele. Cílem bylo navázat na původní charakter místa, a tak působí jako přirozená louka s jezírkem. Dešťová voda, která steče ze střechy, je shromážděna v nádrži a použita k zalévání. Celkový vzhled stavby je osvěžen zelenými rámy oken a zasklení.

Dodavatel řešil jen hrubou stavbu, ostatní si na sebe vzal pan domácí
Dřevostavba je založena na patkách. Dodavatelská firma realizovala objekt pouze do fáze hrubé stavby. Bylo to proto, že pan domácí je sám stavitelem a chtěl nějakým způsobem zbytek stavby úspěšně dovést ke konci a alespoň část z ní zrealizovat.

Dobrou zprávou pro majitele je fakt, že v obci je nyní stavební uzávěra, takže v brzké době zde nevyrostou další domy, které by ovlivnily charakter místa. Oblíbili si i místní komunitu, která funguje bezvadně – samozřejmostí je například vzájemné hlídání dětí nebo sdílení přebytků úrody.

spot_img

Related articles

Srovnáváme ceny potravin 2014-2022: Česko & Finsko

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy prakticky ve všech evropských státech. Vstupy rostou, zdražuje plyn a elektřina,...

Zaměření pozemku a další služby geodetů

S potřebou zaměření pozemku se nesetkáváme každý den a tak není divu, pokud jen málo tušíte, jak probíhá a...

Co mají celebrity na zahradě?

Zahrada je místem, na kterém můžeme relaxovat, věnovat se koníčkům či trávit čas s blízkými. I mnoho celebrit...

Hledáte kvalitní potrubí nebo potrubní rozvody? Poradíme vám, kde se obrátit

Montážní práce a svařování můžeme denně potkávat v potravinářském, chemickém i petrochemickém průmyslu. Právě realizace v této oblasti provádí již...