Mandle jsou mimořádně oblíbené zejména v kuchyni – často se využívají jako součást nejrůznějších cukrovinek. Díky moderním odrůdám, které můžete pěstovat i jako polokmeny, získáte bohatou úrodu mandlí iv malé zahradě. Jak podpořit rodivost?
Stanoviště
Mandli obyčejné (Prunus dulcis) se nejlépe daří v nejteplejších oblastech, odedávna bývala součástí vinic. Ve zdejších podmínkách jí vyhovují oblasti s průměrnou roční teplotou 9 – 10 °C, celoroční úhrn srážek by neměl být nižší než 400 mm a optimální nadmořská výška pro pěstování mandle je do 350 – 400 mn. m. Jedná se o pěkné stromy, které na jaře zaujmou bohatým kvetením. Květy jsou většinou cizoopylivé, jen málo odrůd je samoopelivých.
Mandlím vyhovuje slunečné a chráněné místo, sušší a teplejší podnebí. Tyto podmínky splňují jen naše nejjižnější pěstitelské lokality. V žádném případě je nesaďte do mrazových dolin či do zamokřených těžkých půd. Mají rádi sušší, dokonce i kamenité půdy. Více jim vyhovují zásaditější půdy, proto by se půdní pH mělo pohybovat nad úrovní 7. Podle kvality péče je životnost mandlí 25 – 40 let.
Kdy mandle sázet a kdy sbírat úrodu
Výsadba: září
Kvetení: březen, duben
Sklizeň plodů: září, říjen
Výška růstu: do 7 m
Pěstování
I přesto, že jako nejvhodnější termín výsadby mandlí se jeví časné jaro, upřednostněte dřívější podzimní termín, protože mandle velmi brzy pučí. V závislosti na velikosti vaší zahrady si vyberte z nabídky novějších odrůd – ty zejména v kombinaci s vhodnými podnožemi totiž dorůstají menších rozměrů.
Mladý kmínek je třeba na zimu zabalit do papíru, aby stromek během období mrazů, trvajících i během jara, nevyschl. Řez po výsadbě proveďte až na jaře. Korunu zapěstujte na volnější, prosvětlenější tvar a vždy se snažte o periodické prosvětlování koruny. Po desátém až patnáctém roce je vhodné mandle zmladit.