Oblíbenou přísadu cukrovinek si můžete zasadit i do malé zahrady. Jak pěstovat mandle?

Date:

Share post:

Mandle jsou mimořádně oblíbené zejména v kuchyni – často se využívají jako součást nejrůznějších cukrovinek. Díky moderním odrůdám, které můžete pěstovat i jako polokmeny, získáte bohatou úrodu mandlí iv malé zahradě. Jak podpořit rodivost?

Stanoviště

Mandli obyčejné (Prunus dulcis) se nejlépe daří v nejteplejších oblastech, odedávna bývala součástí vinic. Ve zdejších podmínkách jí vyhovují oblasti s průměrnou roční teplotou 9 – 10 °C, celoroční úhrn srážek by neměl být nižší než 400 mm a optimální nadmořská výška pro pěstování mandle je do 350 – 400 mn. m. Jedná se o pěkné stromy, které na jaře zaujmou bohatým kvetením. Květy jsou většinou cizoopylivé, jen málo odrůd je samoopelivých.

Mandlím vyhovuje slunečné a chráněné místo, sušší a teplejší podnebí. Tyto podmínky splňují jen naše nejjižnější pěstitelské lokality. V žádném případě je nesaďte do mrazových dolin či do zamokřených těžkých půd. Mají rádi sušší, dokonce i kamenité půdy. Více jim vyhovují zásaditější půdy, proto by se půdní pH mělo pohybovat nad úrovní 7. Podle kvality péče je životnost mandlí 25 – 40 let.

Kdy mandle sázet a kdy sbírat úrodu

Výsadba: září
Kvetení: březen, duben
Sklizeň plodů: září, říjen
Výška růstu: do 7 m

Pěstování

I přesto, že jako nejvhodnější termín výsadby mandlí se jeví časné jaro, upřednostněte dřívější podzimní termín, protože mandle velmi brzy pučí. V závislosti na velikosti vaší zahrady si vyberte z nabídky novějších odrůd – ty zejména v kombinaci s vhodnými podnožemi totiž dorůstají menších rozměrů.

Mladý kmínek je třeba na zimu zabalit do papíru, aby stromek během období mrazů, trvajících i během jara, nevyschl. Řez po výsadbě proveďte až na jaře. Korunu zapěstujte na volnější, prosvětlenější tvar a vždy se snažte o periodické prosvětlování koruny. Po desátém až patnáctém roce je vhodné mandle zmladit.

spot_img

Related articles

Srovnáváme ceny potravin 2014-2022: Česko & Finsko

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy prakticky ve všech evropských státech. Vstupy rostou, zdražuje plyn a elektřina,...

Zaměření pozemku a další služby geodetů

S potřebou zaměření pozemku se nesetkáváme každý den a tak není divu, pokud jen málo tušíte, jak probíhá a...

Co mají celebrity na zahradě?

Zahrada je místem, na kterém můžeme relaxovat, věnovat se koníčkům či trávit čas s blízkými. I mnoho celebrit...

Hledáte kvalitní potrubí nebo potrubní rozvody? Poradíme vám, kde se obrátit

Montážní práce a svařování můžeme denně potkávat v potravinářském, chemickém i petrochemickém průmyslu. Právě realizace v této oblasti provádí již...