Moderní bydlení v měšťanské vile z roku 1906

Date:

Share post:

Pro nové majitele navrhujeme současnou vrstvu, překreslujeme dispozice, organizujeme plynutí prostor a ladíme kombinace materiálů tak, abychom zachovali původní prvky vily a splnili požadavky dnešního bydlení.

Historie vily sahá až do roku 1906, kdy byla stavba dokončena podle návrhu architekta Františka Buldra. Od roku 1934 vilu obýval spisovatel F. X. Šalda. V roce 1939 prošla výraznou rekonstrukcí podle návrhu Karla Šťastného. Tehdy byla provedena celková úprava průčelí včetně vybudování věže se stanovou střechou. Součástí úprav byly také litinové zábradlí a vstupní brána, což jsou prvky zachovány dodnes. Na konci roku 2018 se vila dostala na náš stůl. A jelikož se dnes žije jinak než na začátku minulého století, bylo třeba přizpůsobit bydlení novým požadavkům.

Hlavním cílem všech našich zásahů bylo jasně odlišit nové od původního. Zásadním krokem pro celé fungování domu bylo přesunutí původního hlavního vstupu do přízemí. Díky tomu jsme získali přidružené místnosti, jako je technická místnost či druhá šatna. V původní dispozici se vcházelo na schodišťovou podestu, což do značné míry limitovalo úložné prostory. Zároveň to ale vytvářelo autentickou atmosféru a krásný průhled celým obývacím pokojem až na balkon. Podestu jsme se proto rozhodli zachovat, nyní slouží jako vchod pro návštěvníky.

Materiály jsme volili tak, aby každý, kdo do vily vstoupí, pocítil její vznešenost a výjimečnou atmosféru. Na podlahách je mramorová dlažba, jejíž kresba plynule navazuje na ořechovou dýhu vestavěných skříní. Světla jsou vzhledem k nízkému stropu přisazena. Zpoza skříní pronikají úzké paprsky světla, které zdůrazňují kontrast nového s původním.

Kuchyni v prvním patře jsme orientovali na sever, přičemž nově vybudované velké okno zajišťuje výhled do údolí i na vstupní branku. Domácí paní tak má přehled o přicházejících hostech a díky inteligentnímu tabletu odemkne branku a rozsvítí světla v přízemí. Podlaha celého tohoto podlaží je tvořena dřevěnými kazetami, skládanými do vídeňského kříže, světla jsou zavěšena ve shluku a závěsy od stropu po podlahu, aby zdůraznily výšku podlaží.

spot_img

Related articles

Srovnáváme ceny potravin 2014-2022: Česko & Finsko

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy prakticky ve všech evropských státech. Vstupy rostou, zdražuje plyn a elektřina,...

Zaměření pozemku a další služby geodetů

S potřebou zaměření pozemku se nesetkáváme každý den a tak není divu, pokud jen málo tušíte, jak probíhá a...

Co mají celebrity na zahradě?

Zahrada je místem, na kterém můžeme relaxovat, věnovat se koníčkům či trávit čas s blízkými. I mnoho celebrit...

Hledáte kvalitní potrubí nebo potrubní rozvody? Poradíme vám, kde se obrátit

Montážní práce a svařování můžeme denně potkávat v potravinářském, chemickém i petrochemickém průmyslu. Právě realizace v této oblasti provádí již...