Unikátní bezbariérový dům, který zvýšil kvalitu života celé rodiny

Date:

Share post:

Lidé se speciálními potřebami mají často jiné nároky na životní prostor, než běžné zdravé rodiny. Dokáží-li bydlení přizpůsobit těmto potřebám, výrazně se změní celková kvalita jejich života. Přesně to měl za cíl i projekt z dílny argentinského ateliéru s_estudio. Vytvořili dům pro Genara, který se plně přizpůsobuje jeho omezeným možnostem pohybu.

Hlavním cílem návrhu domu pro chlapce, který se pohybuje na vozíčku, bylo vytvořit prostory, které by zkvalitnily život celé rodiny, především však usnadnily každodenní záležitosti samotnému Genarovi. Ve finálním efektu se architektům podařilo navrhnout stavbu, která není pro chlapce nijak omezující. Vysoká dostupnost všech prostor umožní Genarovi podstatně nezávislejší život.

Moderní argentinský bílý dvojdům s dřevěnými vraty
Garáž vyčnívá dopředu, dům chrání dřevěné okenice. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Dům ze dvou stejných celků

Stavba stojí v soukromé obytné čtvrti na nepravidelném pozemku. Její základ tvoří dva domy s obdélníkovým půdorysem přilepené vedle sebe, avšak mírně posunuté. Díky tomuto řešení vznikla soukromá zázemí a příjemný prostor pro venkovní posezení is bazénem, ​​kam nevidí oči sousedů ani kolemjdoucích.

Centrální prostor – široká chodba je prosvětlena dvěma střešními světlíky a rozděluje dispozici na dvě části: společenské a soukromé křídlo domu. Zároveň funguje také jako vstupní hala, kancelář a knihovna.

Moderní argentinský bílý dům s dlouhou chodbou a světlíkem
Centrální prostor – široká chodba je prosvětlena dvěma střešními světlíky a rozděluje dispozici na dvě části: společenské a soukromé křídlo domu. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Vysoký strop, prosklení, výhled na terasu i bazén

Společenská část je charakterizována vysokým šikmým stropem. Navazují na ni severně orientovaná terasa a venkovní prostory. Mezi jídelní částí, obývací částí a terasou je kompletně prosklená fasáda, která vtahuje do interiéru nejen světlo, ale také pohled na bazén. Samozřejmě i bazén je kompletně uzpůsoben pro potřeby Genara. V soukromé části stavby se nacházejí ložnice a chlapcova herna.

Chlapec na vozíku na terase bílého dvojdomku s bazénem
Základ stavby tvoří dva domy s obdélníkovým půdorysem přilepené vedle sebe, avšak mírně posunuté. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Garáž vyčnívá dopředu, dům chrání dřevěné okenice

Když se podíváme na dispozici domu od vstupu, v pravém křídle, které je vysunuto více dopředu, se nachází garáž. Na ni navazuje denní zóna s venkovním prostorem a úplně na konci je bazén. Vedlejší křídlo (zasunuté dozadu) zahrnuje hlavní vstup s osovou chodbou a soukromé prostory.

Z materiálového hlediska má novostavba tradiční zděný konstrukční systém z keramických tvárnic omítnutých a natřených bílou barvou a kovové střechy. Image a ochranu domu ze všech čtyř stran doplňuje systém posuvných a skládacích dřevěných oken.

spot_img

Related articles

Srovnáváme ceny potravin 2014-2022: Česko & Finsko

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy prakticky ve všech evropských státech. Vstupy rostou, zdražuje plyn a elektřina,...

Zaměření pozemku a další služby geodetů

S potřebou zaměření pozemku se nesetkáváme každý den a tak není divu, pokud jen málo tušíte, jak probíhá a...

Co mají celebrity na zahradě?

Zahrada je místem, na kterém můžeme relaxovat, věnovat se koníčkům či trávit čas s blízkými. I mnoho celebrit...

Hledáte kvalitní potrubí nebo potrubní rozvody? Poradíme vám, kde se obrátit

Montážní práce a svařování můžeme denně potkávat v potravinářském, chemickém i petrochemickém průmyslu. Právě realizace v této oblasti provádí již...