Kuchyňské ostrůvky: Víceúčelové epicentrum

Date:

Share post:

Pro jeho flexibilitu jej považujeme za mimořádně efektivní kus nábytku. Ať už jde o velikost, styl, úložné prostory nebo místo k sezení. Kuchyňský ostrůvek reaguje přesně na naše potřeby.

Nahradí stůl
Tak tohle si zamilujete od prvního momentu. Přidáním vysokých židlí k ostrůvku hravě rozšíříte kuchyni o další prostor k sezení. Nebo… v malých bytech s nedostatkem místa můžete právě tímto způsobem klasické stolování zcela nahradit. A ne jen k jídlu. Děti se zde často a rádi učí, zatímco rodiče připravují večeři. Tady ale pozor na varné desky! Mimořádnou přízeň má takové sezení i během návštěv. Vždy se totiž najde někdo, kdo s vámi debatuje, zatímco připravujete pohoštění.

Vaření na ostrůvku

Pokud chcete, aby ostrůvek obsáhl varnou desku i dřez, je nezbytné připravit si „půdu“ s předstihem. To znamená přitáhnout na místo, kde bude ostrůvek stát, všechny rozvody a odpad. Myslet je třeba na kvalitní odsávání i dostačující osvětlení. Vaření na ostrůvku působí moderně, jsou-li však doma malé děti, dobře tento krok zvažte. Riziko úrazu a popálení je totiž o něco výše. Navíc, hrnce na sporáku či špinavé talíře ve dřezu na ostrůvku, který vizuálně odděluje kuchyni v jídelně či obývacím pokoji, také nejsou zrovna estetickou záležitostí.

Samostatně stojící ostrůvek

Místo pro všechno
Ať už si z hlediska prostoru můžete dovolit samostatně stojící ostrůvek nebo poloostrovek navazující na kuchyňskou sestavu, je skvělé využít jej v obou případech jako další odkládací prostor. Dokonce oboustranný. Pokud zásuvky a skříňky nebudou moc hluboké – často si vystačíme s hloubkou 40 cm – vše bude na očích a také na dosah. Navíc ostrůvek jako součást otevřené koncepce z jedné strany může mít ve skříňkách uložené hrnce, no a otevřené police z druhé strany poslouží na knihy či dekorativní předměty.

Rozdílné výšky pracovní desky

Proč jsou důležité výškové rozdíly
Pokud je mezi vámi a partnerem velký výškový rozdíl, pohodlnou přípravu jídel pro oba pomůže vyřešit ostrůvek. V kuchyni tak můžete mít najednou dvě rozdílné výšky pracovní plochy. Jednu vhodnou pro vás, druhou pro partnera. Pokud měříte kolem 150 centimetrů, postačí vám pracovní plocha ve výšce 80 až 85 cm. Pokud jste ale vyšší než 170 centimetrů, bude vhodná výška 95 centimetrů.

Minimální rozměr ostrůvku je 150 × 60 cm. V případě varné zóny myslete na dostatečný manipulační prostor.

spot_img

Related articles

Srovnáváme ceny potravin 2014-2022: Česko & Finsko

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy prakticky ve všech evropských státech. Vstupy rostou, zdražuje plyn a elektřina,...

Zaměření pozemku a další služby geodetů

S potřebou zaměření pozemku se nesetkáváme každý den a tak není divu, pokud jen málo tušíte, jak probíhá a...

Co mají celebrity na zahradě?

Zahrada je místem, na kterém můžeme relaxovat, věnovat se koníčkům či trávit čas s blízkými. I mnoho celebrit...

Hledáte kvalitní potrubí nebo potrubní rozvody? Poradíme vám, kde se obrátit

Montážní práce a svařování můžeme denně potkávat v potravinářském, chemickém i petrochemickém průmyslu. Právě realizace v této oblasti provádí již...