Jaké rostliny lze použít k založení zelené stěny a je péče o ni náročná?

Date:

Share post:

Čtyři dotazy a odpovědi na téma vertikálních zahrad.

Vytváření vertikálních výsadeb zaznamenává v poslední době rozmach. Stávají se součástí moderních interiérů a stále častěji i exteriérů. Jsou hodnotným estetickým prvkem a příspěvkem pro kvalitnější životní prostředí.

Vertikální výsadba zároveň šetří prostor, proto je jako stvořená i pro menší zahrady. Základ úspěchu spočívá v kvalitní realizaci, v dobře zvolené zeleni a precizní a pravidelné péči.

U domu máme menší dvůr. Místa je na něm málo, přesto bychom se chtěli těšit pohledem na pěknou zeleň. Uvažovali jsme nad vertikální výsadbou. Jaké jsou možnosti jejího vytvoření? Zvládneme to i svépomocí?

Využít můžete více možností. V nabídce jsou tzn. skládačková řešení, díky kterým si jednodušší zelenou stěnu dokáže svépomocí vytvořit každý šikovnější kutil.

Jednou z možností je například systém spočívající na připevnění speciálního pevného kovového rámu na zeď se zavlažovacím rozvodem a s úchyty, na které se umístí specificky upravené plastové květináče nebo truhlíky. Do nich se nasype substrát a následně se vysadí vhodné rostliny.

Zavlažují se pomocí kapkové závlahy nebo si je lze zavlažovat svépomocí. Jiným řešením je rám s minerální plstí a sáčky, do kterých se vysazují jednotlivé rostliny. Mezi konstrukcí a zdí musí vždy zůstat mezera široká alespoň 10 – 15 cm.

Rostliny jsou iv tomto případě automaticky zavlažovány i přihnojovány, přebytečná zálivková voda odtéká do spodní nádrže a opětovně se využívá k zalévání. Nevýhodou zelených stěn jsou vyšší počáteční náklady, které lze snížit tím, že si systém nainstalujete svépomocí. Ideální samozřejmě je, pokud se obrátíte na specializovanou firmu, a to hlavně v případě větší plochy.

Jakou péči vyžadují exteriérové ​​vegetační stěny? Co je nejdůležitější?

Vyžadují minimální péči zejména tehdy, když je zavlažování a přihnojování automatické. Průběžně je však třeba řezem redukovat příliš rozrostlé druhy, odstřihávat dlouhé výhonky, likvidovat uhynulé jedince.

Vhodné je i průběžné odstraňování všech suchých a poškozených listů či odkvetlých květů. Potřebná je i občasná kontrola výskytu chorob a škůdců, v případě potřeby je třeba co nejrychleji zasáhnout vhodným přípravkem.

Jak si vytvořit finančně nenáročnou vertikální zahradu? Jak si vytvořit finančně nenáročnou vertikální zahradu?
Netradiční chata u jezera: Chata s vertikální zahradouNetradiční chata u jezera: Chata s vertikální zahradou
Je případná likvidace zelené stěny složitá? Co když se po letech rozhodneme pro změnu?

Ne, protože jde o stavebnicový systém, který lze jednoduše a kdykoli zdemontovat. Když je stěna kvalitně založena, neměla by být zeď pod ní ani poškozena vlhkostí.

Jaké rostliny jsou vhodné do zelených stěn? Na jaře plánujeme realizaci dvou takových ploch v naší zahradě, a to na polostinném i slunném místě. Systém nám nainstaluje odborná firma. Rostliny si ovšem chceme vybrat sami.

Prague, Czech Republic – October 10, 2021: Vrtbovska zahrada or Vrtba Garden in the autumn, with Prague Castle in the background

Na polostinných místech budou prosperovat déle kvetoucí trvalky i ty, které jsou okrasné listem. K nim patří například barevně rozmanitá heuchera, astilba, zběhovec, funkia, kakost, prosperovat bude i kontryhel nebo bergenie.

Do zelených stěn se hodí i různé druhy nižších okrasných trav, například ostřice nebo také kapraďorosty – nabízejí obrovské možnosti. Zakomponovat můžete i nižší dřeviny – břečťan, brslen, skalník, pachysandru či barvínek.

Na slunném místě se bude zase výborně dařit bylinkám, ale také salátové zelenině, nižším a kompaktnějším kvetoucím trvalkám a trávám. Vybírejte vždy méně druhů rostlin a raději z každého druhu více kusů. Díky tomu si vytvoříte souvislejší porosty, které jsou zajímavější.

spot_img

Related articles

Srovnáváme ceny potravin 2014-2022: Česko & Finsko

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy prakticky ve všech evropských státech. Vstupy rostou, zdražuje plyn a elektřina,...

Zaměření pozemku a další služby geodetů

S potřebou zaměření pozemku se nesetkáváme každý den a tak není divu, pokud jen málo tušíte, jak probíhá a...

Co mají celebrity na zahradě?

Zahrada je místem, na kterém můžeme relaxovat, věnovat se koníčkům či trávit čas s blízkými. I mnoho celebrit...

Hledáte kvalitní potrubí nebo potrubní rozvody? Poradíme vám, kde se obrátit

Montážní práce a svařování můžeme denně potkávat v potravinářském, chemickém i petrochemickém průmyslu. Právě realizace v této oblasti provádí již...