Jaké rostliny lze použít k založení zelené stěny a je péče o ni náročná?

Date:

Share post:

Čtyři dotazy a odpovědi na téma vertikálních zahrad.

Vytváření vertikálních výsadeb zaznamenává v poslední době rozmach. Stávají se součástí moderních interiérů a stále častěji i exteriérů. Jsou hodnotným estetickým prvkem a příspěvkem pro kvalitnější životní prostředí.

Vertikální výsadba zároveň šetří prostor, proto je jako stvořená i pro menší zahrady. Základ úspěchu spočívá v kvalitní realizaci, v dobře zvolené zeleni a precizní a pravidelné péči.

U domu máme menší dvůr. Místa je na něm málo, přesto bychom se chtěli těšit pohledem na pěknou zeleň. Uvažovali jsme nad vertikální výsadbou. Jaké jsou možnosti jejího vytvoření? Zvládneme to i svépomocí?

Využít můžete více možností. V nabídce jsou tzn. skládačková řešení, díky kterým si jednodušší zelenou stěnu dokáže svépomocí vytvořit každý šikovnější kutil.

Jednou z možností je například systém spočívající na připevnění speciálního pevného kovového rámu na zeď se zavlažovacím rozvodem a s úchyty, na které se umístí specificky upravené plastové květináče nebo truhlíky. Do nich se nasype substrát a následně se vysadí vhodné rostliny.

Zavlažují se pomocí kapkové závlahy nebo si je lze zavlažovat svépomocí. Jiným řešením je rám s minerální plstí a sáčky, do kterých se vysazují jednotlivé rostliny. Mezi konstrukcí a zdí musí vždy zůstat mezera široká alespoň 10 – 15 cm.

Rostliny jsou iv tomto případě automaticky zavlažovány i přihnojovány, přebytečná zálivková voda odtéká do spodní nádrže a opětovně se využívá k zalévání. Nevýhodou zelených stěn jsou vyšší počáteční náklady, které lze snížit tím, že si systém nainstalujete svépomocí. Ideální samozřejmě je, pokud se obrátíte na specializovanou firmu, a to hlavně v případě větší plochy.

Jakou péči vyžadují exteriérové ​​vegetační stěny? Co je nejdůležitější?

Vyžadují minimální péči zejména tehdy, když je zavlažování a přihnojování automatické. Průběžně je však třeba řezem redukovat příliš rozrostlé druhy, odstřihávat dlouhé výhonky, likvidovat uhynulé jedince.

Vhodné je i průběžné odstraňování všech suchých a poškozených listů či odkvetlých květů. Potřebná je i občasná kontrola výskytu chorob a škůdců, v případě potřeby je třeba co nejrychleji zasáhnout vhodným přípravkem.

Jak si vytvořit finančně nenáročnou vertikální zahradu? Jak si vytvořit finančně nenáročnou vertikální zahradu?
Netradiční chata u jezera: Chata s vertikální zahradouNetradiční chata u jezera: Chata s vertikální zahradou
Je případná likvidace zelené stěny složitá? Co když se po letech rozhodneme pro změnu?

Ne, protože jde o stavebnicový systém, který lze jednoduše a kdykoli zdemontovat. Když je stěna kvalitně založena, neměla by být zeď pod ní ani poškozena vlhkostí.

Jaké rostliny jsou vhodné do zelených stěn? Na jaře plánujeme realizaci dvou takových ploch v naší zahradě, a to na polostinném i slunném místě. Systém nám nainstaluje odborná firma. Rostliny si ovšem chceme vybrat sami.

Prague, Czech Republic – October 10, 2021: Vrtbovska zahrada or Vrtba Garden in the autumn, with Prague Castle in the background

Na polostinných místech budou prosperovat déle kvetoucí trvalky i ty, které jsou okrasné listem. K nim patří například barevně rozmanitá heuchera, astilba, zběhovec, funkia, kakost, prosperovat bude i kontryhel nebo bergenie.

Do zelených stěn se hodí i různé druhy nižších okrasných trav, například ostřice nebo také kapraďorosty – nabízejí obrovské možnosti. Zakomponovat můžete i nižší dřeviny – břečťan, brslen, skalník, pachysandru či barvínek.

Na slunném místě se bude zase výborně dařit bylinkám, ale také salátové zelenině, nižším a kompaktnějším kvetoucím trvalkám a trávám. Vybírejte vždy méně druhů rostlin a raději z každého druhu více kusů. Díky tomu si vytvoříte souvislejší porosty, které jsou zajímavější.

spot_img

Related articles

Hledáte kvalitní potrubí nebo potrubní rozvody? Poradíme vám, kde se obrátit

Montážní práce a svařování můžeme denně potkávat v potravinářském, chemickém i petrochemickém průmyslu. Právě realizace v této oblasti provádí již...

Nerezový bazén s přelivovou hranou — okouzlí svým designem i praktičností

Nerezový bazén se hodí v podstatě kamkoliv, obzvláště na zahradu je oblíbenou volbou. Jeho údržba totiž není složitá,...

Stavební stroje: Prodej a servis strojů a mechanizace

Stavební stroje najdou využití při různých pracích. Pokud sháníte ten pravý, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří mají...

Mají čínská znamení schopnost ovlivnit naši osobnost?

Věděli jste, že pro obyvatele Číny je charakteristika podle znamení poměrně zásadní? Podle jejich mínění ovlivňují čínská znamení...