Jak na výsev květinové louky v šesti krocích

Date:

Share post:

Květinová louka je přirozeně působící společenství rostlin a zároveň je to trendový a ekologicky hodnotný prvek. Na rozdíl od klasického trávníku působí proměnlivým dojmem. Bývá plná kvetoucích rostlin a navštěvuje ji mnoho užitečných živočichů.

Nejlépe se uplatní ve venkovském nebo chalupářském prostředí, ale za určitých podmínek může vypadat přitažlivě iv moderním městě. Je třeba si uvědomit, že květinová louka není tím, co si představujeme pod klasickým trávníkem. Nepůsobí uhlazeným dojmem a není ani velmi ideální pro realizaci oblíbených zahradních aktivit – her, sportování či stolování. Nehodí se také do zahrad pylových alergiků a ani tam, kde včely mohou být pro někoho hrozbou.

Na druhé straně dokáže nadchnout děti, domácí zvířata či milovníky rostlin. Ideální je, pokud se v zahradách kombinují plošky s trávníkem a málo frekventovaná místa se vyhradí pro květinovou louku. Lepší je zakládat květinovou louku na dostatečně velké ploše, jen tak vynikne a ukáže se v plné nádheře.

V sušších oblastech je pro výsev ideální podzim.
Jak na výsev květinové louky

Květinové louky zakládejte na slunných až mírně polostinných místech. Ideální pro vznik rozkvetlých luk jsou středně vlhké až sušší půdy.
Budete potřebovat

vhodné osivo pro založení květinové louky
písek
kultivátor
kovové a dřevěné hrábě
válec
misky
pracovní rukavice
netkanou textilii
staré cihly
Mechanické odstraňování plevele v zahradě
Urovnávání zkypřené půdy hráběmi
Balíčky s osivem na květinovou louku
Ruční vysetí osiva s květinovou loukou
Zapracování vysetého osiva květinové louky do půdy pomocí hrábí
Válcování vyseté plochy6
Nejdříve odstraňte z místa, kde budete zakládat květinovou louku, veškerý plevel is kořeny. Nepoužívejte herbicidy, zlikvidujte ji mechanicky.
Odplevelenou plochu mělčí zkypřete, odstraňte kameny, kořeny a rozbijte větší hroudy půdy. Povrch nakonec důkladně urovnejte kovovými hráběmi.
Vyberte si vhodné osivo květinové louky na daný pozemek a zajistěte si správné množství, které budete potřebovat na zvolenou plochu.
Osivo bývá různě velké, proto doporučujeme smíchat jej v misce spolu s pískem. Následně můžete tuto směs rovnoměrně vysít, ať už pomocí secí, nebo široce ručně.


Vysáté osivo opatrně a důkladně zapracujte pomocí dřevěných hrabelů do půdy – ne však příliš hluboko a podle možností rovnoměrně.
Vysetou plochu pak už jen co nejkvalitněji utužte. Na větší ploše můžete použít válec, na menší zase širší dřevěnou desku. Plochu nezavlažujte, počkejte na srážky.
Je-li sušší a teplejší podzim, je třeba se postarat o to, aby vyseta plocha nepřesychala. Stačí ji po zálivce zakrýt bílou netkanou textilií, kterou po okrajích zatížíte cihlami. Textilie propouští světlo i vláhu, pokud by pršelo. Ochrání výsev i před silnějším sluncem.

spot_img

Related articles

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Připravte svůj zavlažovací systém na jarní sezónu

Jaro se blíží, a s ním i čas probudit zahrady k životu. Ale než začnete plánovat výsadbu a...

Návrh, plán, realizace: klíč k dokonalému interiéru

Dokonalý interiér není jen o vkusu, ale také o správném plánování a provedení. Projektové práce a návrhy interiéru...

Vyberte si sedací soupravy a pohovky do domu, bytu i sídla firmy

Jestliže chceme nově vybavit některou místnost v domě nebo bytě, můžeme zůstat u barev, na které jsme zvyklí, nebo...