Jak správně pečovat o podlahu, aby vydržela co nejdéle jako nová

Date:

Share post:

Jak správně pečovat o podlahu, aby vydržela co nejdéle jako nová
Každý druh podlahové krytiny vyžaduje individuální péči. Tady je pár tipů, jak ji zvládnout.

Žádné podlaze neprospívá dlouhodobé působení vody a vlhkosti. Větší množství vody může způsobit podmáčení podlahové krytiny, vznik plísní či zčernání spár a spojů mezi jednotlivými lamelami dřevěných a lamelových krytin. Podlahy při čištění nejprve vysajte a poté vytřete vyždímaným hadrem nebo mopem. Nesmí z nich kapat voda a po otření by měla být podlaha do minuty opět suchá. K čištění nepoužívejte ostré kartáče či drátěnky, mohly by poškrábat její povrch.

LAMINÁTOVÁ PODLAHA

Laminátové podlahy se udržují a čistí podle podobných zásad, jaké platí pro dřevěné podlahy.

Je nezbytné je pravidelně zametat nebo vysávat a omezovat mokré způsoby čištění.
Následkem častého a nešetrného čištění je zčernění a nabobtnání hran ve spojích, což je patrný estetický defekt na podlaze.
K ošetřování laminátové podlahy nepoužívejte přípravky, které vytvářejí ochranné vrstvy, jako například lesky nebo vosky. Tím byste znemožnili její běžné čištění a odstraňování skvrn.
Po použití čistících roztoků je dobré otřít podlahu dosucha, aby na ní nezůstaly jejich zbytky.
Menší poškození laminátové podlahy lze opravit tmelem, při viditelnějším poškození je nutné vyměnit celou lamelu.
VINYLOVÁ PODLAHA

Pravidelným ošetřováním vinylové podlahy vytvoříte na povrchu ochranný film, který zvyšuje její odolnost a zlepšuje vzhled.
Údržbu doporučujeme provádět v měsíčních intervalech pomocí speciálních přípravků k tomu určených. Ty se zpravidla ředí vodou, následně se nanášejí pomocí mopu či hadru a nechají se na podlaze zaschnout.
Na podlaze nesmí zůstávat louže vody.
péče o podlahu

Vinylové/PVC homogenní podlahové krytiny nejvyšší kategorie dokonce nevyžadují aplikaci leštidel po celou dobu své životnosti. Lze je přeleštit „nasucho“ účinkem nylonového padu při vysokých otáčkách.

K čištění podlah mnozí z nás běžně používají „jarovou“ vodu. Chceme-li však zachovat krásu podlahy co nejdéle, vhodnější je používat k jejímu čištění a ošetřování výrobky vyvinuté speciálně pro tento účel.

MARMOLEUM

Má antistatický povrch, který omezuje množení bakterií, proto je jeho čištění nenáročné.

Jednou ročně je vhodné ošetřit speciálním přípravkem od výrobce, který zředěný vodou nanesete na podlahu a necháte působit 10 až 15 minut. Následně podlahu důkladně vytřete hadrem. Rozpuštěné nečistoty poté otřete hadrem nebo, pokud máte vysavač na vodu, vysajte. Nakonec podlahu opakovaně omyjte hadrem namočeným pouze v čisté vodě, dokud použitá voda nepřestane pěnit. Mezi čistícími přípravky naleznete také speciální produkty pro závěrečné ošetření, které dodají podlaze jemně matný vzhled.

spot_img

Related articles

Srovnáváme ceny potravin 2014-2022: Česko & Finsko

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy prakticky ve všech evropských státech. Vstupy rostou, zdražuje plyn a elektřina,...

Zaměření pozemku a další služby geodetů

S potřebou zaměření pozemku se nesetkáváme každý den a tak není divu, pokud jen málo tušíte, jak probíhá a...

Co mají celebrity na zahradě?

Zahrada je místem, na kterém můžeme relaxovat, věnovat se koníčkům či trávit čas s blízkými. I mnoho celebrit...

Hledáte kvalitní potrubí nebo potrubní rozvody? Poradíme vám, kde se obrátit

Montážní práce a svařování můžeme denně potkávat v potravinářském, chemickém i petrochemickém průmyslu. Právě realizace v této oblasti provádí již...