Hypogeum znamená, že stavba leží pod zemí – kdysi se takto nazývaly podzemní obřadní prostory i hrobky. Nejednou byly pospojovány katakombami, hotovým labyrintem chodeb a sálů. Moderní hypogeum vzniklo v italském regionu Valpolicella (architekti jej nazývají Hypogeum in Valpolicella) a jeho autorem je Carlo Cretella. Na rozdíl od historických funkcí objektů pod zemí, tento slouží k rekreačním účelům jako doplněk k hlavní obytné části.
Hlavním zadáním bylo rozšíření stávající nemovitosti o prostory pod zemí s doplněním relaxačního bazénu. Pro investora i pro architekta bylo důležité respektovat naturalistický prostor místa, sladit linie přírodního terénu s prostorovými potřebami tak, aby nový objekt nevyčuhoval, ale zapadal do okolního prostředí.
Kulatá střešní okna v minimalistickém interiéru relaxační části
Celkový charakter objektu umocňují kulatá střešní okna z cortenové oceli. Zdroj: Carlo Cretella Architetto
Novostavbu zakryli zeminou a rostlinstvem, jak to bylo původně
Z dispozičního hlediska projekt navazuje na původní prostory včleněné do svahu, které byly využívány jako šatna plovárny. I tyto části bylo třeba rekonstruovat. Samozřejmě, projekt by se nedal realizovat bez výkopových prací a následné výstavby. Nakonec však byla stavba zakryta zeminou a vysazenou zelení, a tak vizuálně zachovává původní podobu tvarů a přírodních prvků.
Lokální kameny, dialog se zahradou, velká okna, stěny z cementu
Všechno, co je ze stavby vidět, je realizováno z přírodních materiálů, které k regionu již tradičně patří. Venkovní terasa, včetně přístupových dveří, byla pokryta kameny typickými pro danou oblast a umožňuje neustálý dialog se zahradou.
koupelna z hnědého cementu s modrým vzorovaným umyvadlem a kulatým světlíkem
Světlíky jsou na cílených místech, například v koupelně, kde vytvářejí efekt, že paprsek světla proniká dovnitř skrze zem. Zdroj: Carlo Cretella Architetto
Velká okna odhalují interiér šatny, který byl dokončen ve stejné barvě, jakou má pozemek. Stěny a stropy jsou tedy z hnědého cementu, což znásobuje pocit, že se nacházíte v podzemních prostorách.
Nejdůležitější prvek skloubil funkčnost
i estetiku
Celkový charakter objektu umocňují kulatá střešní okna z cortenové oceli. Díky nim vstupují do interiéru pod zemí sluneční paprsky. Vytváří různé hry světla v závislosti na denní době. Tyto světlíky jsou na cílených místech, například v koupelně, kde vytvářejí efekt, že paprsek světla proniká dovnitř skrze zem (za povšimnutí stojí také modré vzorované umyvadlo ve tvaru misky).
Terasa s kamennou stěnou a prosklením
Venkovní terasa, včetně přístupových dveří, byla pokryta kameny typickými pro danou oblast. Zdroj: Carlo Cretella Architetto
Neobvykle střešní okna působí zajímavě iz vrchní strany – z pozemku. Vytváří dekorativní kruhy v trávě u staré kamenné zdi. U nového obdélníkového bazénu najdete také venkovní sprchy.
„V projektu jsme se snažili přispět k hlubokému dialogu mezi morfologií přírody a architektonickým procesem. Výsledkem je intervence vnímána jako skrytá, která však dokáže vzbudit úžas, když se otevřou dveře. Tehdy s efektem odhalí celou svoji podstatu a každý promyšlený detail,“ zdůrazňují architekti z ateliéru Carlo Cretella Architetto. Sladěním původní stavby s novou relaxační částí vznikl příjemný prostor k odpočinku, který, navzdory velké ploše, nepůsobí jako „pěst na oko“. Ale s pokorou se začlenil do původního terénu.